Sparing z FK Voždovac. #TourDeBelek

Nafciarze dziś o godzinie 15:30 czasu polskiego zagrają swój trzeci sparing w tureckim Belek. Zapraszamy na przedstawienie naszego dzisiejszego przeciwnika, które opracował Przemek Siemieniako.

Sparing z FK Voždovac to dobra okazja żeby trochę napisać o tym klubie. Jest to jeden z najstarszych serbskich klubów (1912) mimo, że to klub dzielnicowy. Voždovac to jedna z największych dzielnic Belgradu.

Jest to dzielnica interesująca pod względem kibicowskim i kryminalnym. Blokowiska Voždovca widziały wiele kryminalnych scen. W latach 90. „Voždovački klan” był jednym z najważniejszych klanów mafijnych Belgradu. Dzielnica dzieli się głównie na kibiców Voždovca i Partizana.

Kibice Voždovca, grupa „Invalidi Voždovac” mają zgodę z ŁKS-em Łomża i to taką poważną. Chłopacy z Łomży byli kiedyś w Serbii na jednym z wyjazdów Voždovca za to Serbowie wybrali się z ŁKS-em na mecze na Widzewie i Polonii. Na każdym meczu Voždovca można usłyszeć „Aviva ŁKS”.

Voždovac przez wiele lat grał na drugim i trzecim poziomie rozgrywkowym w Jugosławii co w tym wielkim państwie i tak było dużym osiągnięciem. W 2005 roku Voždovac po raz pierwszy w swojej historii awansował do najwyższej ligi w Serbii i jako beniaminek od razu zajął 3 miejsce.

Była to wielka sensacja. Wyprzedziły ich tylko Zvezda i Partizan. Jednak po największym sukcesie w swojej historii, w następnym sezonie spadli z Superligi i zaczęli mieć dużo problemów. Po kilku latach i wielu trudnościach w 2013 roku wrócili do Superligi gdzie grają do dziś.

Ze współczesnych piłkarzy najsłynniejszym zawodnikiem jaki bronił barw Voždovca jest Adam Marušić, wieloletni piłkarz Lazio. Obecnie Voždovac jest klubem całkowicie rozwojowym, który stawia głównie na młodych piłkarzy. Sprowadzają praktycznie samych piłkarzy do 23 roku życia.

Ich klubowym sloganem jest „klub kao nijedan drugi”, czyli „klub jak żaden inny”. I to do nich pasuje, bo wyróżnia ich stadion. Stadion Voždovca znajduje się na dachu galerii handlowej. Galeria nazywa się „Galeria handlowa stadion”. Znajduje się oczywiście w dzielnicy Voždovac.

Voždovac zawsze stawiał na dość młodych trenerów. Tak jest i teraz. 41 letni Nikola Puača miał doświadczenie z zaplecza Superligi i drużyn młodzieżowych Crvenej Zvezdy, a że filozofia Voždovca opiera się na młodych to Puača został oznaczany jako świetny trener dla tego klubu.

Najlepszym piłkarzem Voždovca jest obecnie Miloš Pantović. 20 letni ofensywny pomocnik, który może grać z powodzeniem na kilku pozycjach w ofensywie.

Dynamiczny chłopak ze świetną techniką. Lubi dryblować i wdawać się w pojedynki indywidualne. Wielka przyszłość przed nim.

AUTOR: Przemek Siemieniako

Kopnij dalej

Dodaj komentarz