Nafciarskie rekordy #1 Największa liczba występów w Ekstraklasie.

Lata 90. to istny rollercoaster odnośnie naszych występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Od awansu w sezonie 1993/94 do sezonu 2002/03 Nafciarze zmieniali, aż 8-krotnie poziom ligowy. Dopiero od sezonu 2002/03 do sezonu 2006/07 Wisła dzielnie walczyła w elicie. Taka jazda góra – dół nie sprzyjała biciu rekordów występów w Ekstraklasie w naszych barwach. Dziś przedstawię Wam dziesięciu piłkarzy, którzy uzbierali największą ilość spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Miejsce 10 – Sławomir Peszko

Sławomir Peszko przyszedł do Wisły z Nafty Jedlicze wiosną sezonu 2001/02. Do pierwszego zespołu został włączony wiosną sezonu 2002/03. Debiut w naszych barwach zaliczył w przegranym 1:0 meczu z Widzewem Łódź zmieniając w 85 minucie Grazvydasa Mikulėnasa. Sławek w naszych barwach występował do sezonu 2008/09 kiedy przeniósł się do poznańskiego Lecha. W ciągu 6 sezonów zaliczył 86 występów, zdobył 5 bramek oraz zaliczył 10 asyst. W 2006 roku zdobył z Wisłą Puchar oraz Superpuchar Polski. Obecnie występuje w Wieczystej Kraków.

FOT WLODZIMIERZ SIERAKOWSKI

Miejsce 9 – Ireneusz Jeleń

Ireneusz Jeleń trafił do Nafciarzy przed sezonem 2002/03 z klubu Beskid Skoczów. Debiut zaliczył jesienią 2002 roku w wygranym 3:2 meczu z Widzewem Łódź. W 68. minucie meczu zmienił Sławomira Nazaruka. Irek w naszych barwach występował do sezonu 2005/06, po którym przeniósł się do francuskiego AJ Auxerre. W ciągu czterech sezonów wystąpił w naszych barwach w stu spotkaniach. Zdobył w nich 45 bramek oraz zaliczył 15 asyst. Obecnie występuje w Piaście Cieszyn, którego również jest prezesem.

FOT WLODZIMIERZ SIERAKOWSKI

Miejsce 8 – Cezary Stefańczyk

Cezary Stefańczyk przyszedł do Wisły z Bogdanki Łęczna (Obecnie Górnik Łęczna) przed sezonem 2013/14. Debiut w barwach Nafciarzy zaliczył w meczu ze swoim poprzednim klubem – Górnikiem Łęczna. Była to druga kolejka 1 ligi. Wisła wygrała to spotkanie w Łęcznej 2:0. W Ekstraklasie w naszych barwach uzbierał 108 spotkań w ciągu czterech sezonów, nie zdobył żadnej bramki, zaliczając jedną asystę. Po sezonie 2020/21 przeniósł się do RKS Radomsko. W poprzednim sezonie występował w Warcie Działoszyn.

Foto Wisła Płock

Miejsce 7 – Mateusz Szwoch

Mateusz jest pierwszym zawodnikiem na tej liście, który nadal reprezentuje nasze barwy. Przyszedł do nas przed sezonem 2018/19 z Arki Gdynia. Debiut zaliczył w pierwszej kolejce sezonu 18/19 w przegranym meczu z Lechem Poznań 1:2. Obecny sezon jest piątym sezonem „Bani” w naszych barwach. W ciągu 115 spotkań zaliczył 16 bramek oraz 20 asyst. Zdobył nagrodę Nafciarza Sezonu 2020/21.

Foto Wisła Płock

Miejsce 6 – Alan Uryga

Były kapitan Nafciarzy przyszedł do nas z imienniczki z Krakowa przed sezonem 2017/18. Debiut zaliczył dopiero w 17 kolejce w przegranym meczu 1:2 z Lechem Poznań. Alan w ciągu 4 sezonów zaliczył w niebiesko – biało – niebieskich barwach 116 spotkań. Strzelił 16 bramek oraz zaliczył dziewięć asyst. Przed sezonem 2021/22 wrócił do Wisły Kraków, gdzie do dziś występuje na pierwszoligowych boiskach.

Foto Wisła Płock

Miejsce 5 – Giorgi Merebashvili

Przesympatyczny Gruzin jest jedynym obcokrajowcem w tym zestawieniu. Giorgi trafił do Wisły z APO Levadiakós przed sezonem 2016/17. Merebashvili zadebiutował w meczu z Legią Warszawa, zmieniając w przerwie meczu Vitaliya Gemege. Niestety przegranym 2:3. W naszym klubie Mereba spędził pięć sezonów. W ciągu tych pięciu sezonów wybiegł na murawę w 131 spotkaniach, strzelając 21 bramek i zaliczając 25 asyst. Odszedł po sezonie 2020/21 do Podbeskidzia Bielsko-Biała. Obecnie reprezentuje barwy pierwszoligowej Sandecji Nowy Sącz.

Foto Wisła Płock

Miejsce 4 – Damian Rasak

Damian jest drugim zawodnikiem w tym zestawieniu, który nadal gra w Wiśle. Przyszedł do nas przed sezonem 2017/18 z Miedzi Legnica. Zadebiutował w pierwszej kolejce sezonu 17/18 w przegranym meczu 0:2 z gdańską Lechią. Obecny sezon jest dla Rasaka szóstym w barwach Nafciarzy. Do trzeciej kolejki obecnego sezonu na licznik występów pokazuje 138 spotkań. Damian zaliczył sześć trafień oraz sześć asyst w barwach Nafciarzy.

Foto Wisła Płock

Czas na podium!

Miejsce 3 – Vahan Gevorgyan

Vahan jest wychowankiem naszego klubu. Zadebiutował w sezonie 1999/00 w meczu zremisowanym 1:1 ze Stomilem Olsztyn. w 87 minucie zmienił Mieczysława Agafona. Vanik reprezentował nasz zespół przez 9,5 sezonu. W tym czasie zaliczył spadki i awanse z klubem, ale również zdobył Puchar i Superpuchar Polski w 2006 roku. Na ekstraklasowe boiska Gevorgyan w naszych barwach wybiegał 163 razy, zdobywając 21 bramek oraz zaliczając 13 asyst. Z Wisły przeniósł się do ŁKS Łódź przed sezonem 2008/09. Vahan zakończył karierę piłkarską w 2015 roku.

FOT WLODZIMIERZ SIERAKOWSKI

Miejsce 2 – Dariusz Romuzga

Dariusz Romuzga przyszedł do ówczesnej Petrochemii z Hutnika Kraków przed rundą wiosenną sezonu 1998/99. Zadebiutował w inauguracji rozgrywek po przerwie zimowej w wygranym 2:0 meczu z Piotrcovią PTAK Piotrków Trybunalski. W swoim pierwszym meczu zdobył bramkę! „Dziadzia” występował w naszych barwach w latach 1999 – 2006. Do meczu z Wartą Poznań był samodzielnym rekordzistą w tej kategorii, ale po meczu z Zielonymi musiał się podzielić tym mianem z Dominikiem Furmanem, a po meczu z Lechem spadł na drugie miejsce. W naszych barwach zagrał 166 meczów, zdobywając dziewięć bramek i zaliczający tyle samo asyst. Z Wisły odszedł zimą sezonu 2006/07 do Kmity Zabierzów. W sezonie 2008/09 po rundzie jesienniej w barwach Kmity zakończył karierę piłkarską.

FOT WLODZIMIERZ SIERAKOWSKI

Miejsce 1 – DOMINIK FURMAN

Dominik jest ostatnim zawodnikiem, który aktualnie reprezentuję Nafciarzy. Przyszedł do Wisły przed sezonem 2016/17 na zasadzie wypożyczenia z francuskiego FC Toulouse. Furman miał wymarzony debiut, w którym zdobył bramkę i zaliczył asystę. Dominik poprowadził wtedy Wisłę do zwycięstwa 2:1 w meczu z Lechią Gdańsk. Reprezentuje nasze barwy od 2016 roku, z roczną przerwą na turecką przygodę w Gençlerbirliği SK. W sześć sezonów w Wiśle uzbierał 167 spotkań, 18 bramek oraz 30 asyst. Dominika można śmiało określić legendą naszego klubu!

Foto Wisła Płock

Czy Dominik Furman będzie pierwszym zawodnikiem, który w ekstraklasie uzbiera 200+ występów barwach Wisły? Bardzo mocno mu tego życzymy! Wszystkim zawodnikom dziękujemy za godne reprezentowanie niebiesko-biało-niebieskich barw!

Wszystkie dane pochodzą z transfermarkt.pl oraz 90minut.pl

Kopnij dalej

Ten post ma 6 komentarzy

Dodaj komentarz