Pierwszy sparing w tym roku. Zagramy z FC Voluntari.

Już dziś, w środę o godzinie 11:00 15:30 (17:30 lokalnego czasu), nasza drużyna zagra pierwszy w tym roku mecz sparingowy. W tureckim Belek formę naszych piłkarzy po urlopach sprawdzi rumuński FC Voluntari Jeżeli nazwa tej drużyny niewiele wam mówi to dobrze trafiliście – zapraszamy do poznania nieco bliżej naszego pierwszego sparingpartnera z Rumunii.

AKTUALIZACJA: Mecz został odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Historia

FC Voluntari to klub-nastolatek. Założony został niespełna 13 lat temu, w 2010 roku. W naszej nomenklaturze nazwalibyśmy go klubem miejskim, bo zarządzany jest przez lokalne władze ok. 35-tysięcznego miasteczka Voluntari w okręgu Iflov (okolice Bukaresztu). Najwyraźniej nieźle sobie z tym radzą, bo już po czterech latach od powstania (sezon 2014/2017) klub świętował awans do rumuńskiej I ligi (najwyższy poziom rozgrywkowy), a trzy lata później jego piłkarze wznosili już Puchar Rumunii.

foto: fcvoluntari.ro

Kibice

Jak nietrudno się domyślić, tak młody klub, położony na obrzeżach Bukaresztu, gdzie swoich licznych wyznawców mają takie kluby jak Steaua (aktualnie FCSB), Dinamo czy Rapid, nie ma licznej bazy kibiców. Swoje mecze rozgrywają na kameralnym, 4-tysięcznym stadionie. Nie mają zorganizowanej grupy fanów, a głośny doping i jako taką (ok. tysięczną) średnią frekwencję zapewniają na ich meczach kibice przyjezdni.

Piłkarze

Polskim kibicom, szczególnie tym z Poznania, pierwszy rzut oka zatrzyma się na byłym piłkarzu Lecha, Mihai Raducie (2,5 roku gry przy Bułgarskiej). W tej drużynie występuje jednak jeszcze kilku innych ciekawych graczy.

Za zdobywanie goli odpowiedzialny jest doświadczony, 37-letni Słowak, Adam Nemec. Co ciekawe piłkarz ten wielokrotnie kuszony był przez właściciela FCSB, Gigi Becaliego, ale za każdym razem konsekwentnie odmawiał transferu do utytułowanego sąsiada. Ostatnio rzucił coś w stylu „nie pójdę tam, bo ich szef to wariat”, a on woli spędzić ostatnie lata swojej kariery na spokojnych przedmieściach. I tym samym chyba zamknął tę sagę 😊 Jego partnerem w ataku jest reprezentant Mołdawii Vitalie Damascan, ale od tej rundy będzie miał groźnego konkurenta do miejsca w składzie, bo do klubu na początku tego roku dołączył utalentowany Andrei Dumiter z… FCSB.

Andrei Dumiter / foto: FB FC Voluntari

Linia pomocy też została wzmocniona, w zimowej przerwie do drużyny dołączył były reprezentant Islandii Rúnar Már Sigurjonsson. To ciekawy przypadek, bo jeszcze w 2022 roku, grając w CFR Cluj, był on najlepiej zarabiającym piłkarzem całej ligi. Jeżeli wierzyć rumuńskim mediom, co miesiąc inkasował on niemal 50 tysięcy euro… W klubie z okręgu Ilfov na takie pieniądze z pewnością liczyć nie może, ale i tak prawdopodobnie zarabia tam niemałą kwotę.

W defensywie wypatrzeć możemy Ricardinho 😊 Oczywiście nie TEGO Ricardinho. Ten z Voluntari jest Portugalczykiem i biega na prawej stronie obrony. Swoją drogą ta formacja to prawdziwa międzynarodówka, bo jest tam jeszcze Argentyńczyk, Albańczyk i Macedończyk.  Bramki Voluntari strzeże reprezentant Rumunii, 22-letni Mihai Popa.

Ciekawa jest także postać trenera – Liviu Cibotariu. Można tutaj znaleźć pewną analogię z Pavolem Staňo, bo ma on opinię faceta, który potrafi odbudować piłkarzy i wydobyć z nich maksimum ich możliwości. Nie może więc dziwić, że inne, większe kluby robią zakusy na jego zatrudnienie. Pierwszym chętnym w kolejce jest nie kto inny jak… Gigi Becali.

foto: sport.szekelyhon.ro

Rumuni przygotowują się do wiosny w oddalonej o około 30 km od Belek Antalyi i zdążyli rozegrać już jeden sparing – w sobotę pokonali węgierski Mezőkövesd 2:1. Co ciekawe letnią przerwę pomiędzy sezonami spędzili m.in. na zgrupowaniu w…Polsce. W lipcu ubiegłego roku ulegli w Kielcach Górnikowi Łęczna 1:2.

W obecnych rozgrywkach ligowych drużyna FC Voluntari radzi sobie przeciętnie, aktualnie jest na 8. miejscu w tabeli. Patrząc jednak na same transfery, ich ambicje sięgają z pewnością wyżej. Warto jeszcze dodać, że liga rumuńska gra w podobnym systemie jak jeszcze niedawno Ekstraklasa, tzn. po rozegraniu dwóch rund następuje podział na grupy – mistrzowską i spadkową. W tej pierwszej gra pierwszych sześć drużyn, a zespoły z miejsc 7-14 walczą o utrzymanie.

A co u nas?

Wszyscy jesteśmy ciekawi w jakiej formie wrócili po urlopach nasi piłkarze. Wiadomo, że do meczów sparingowych, szczególnie na tym etapie przygotowań, nie należy przykładać wielkiej uwagi, ale chyba wszyscy jesteśmy ciekawi w jakim zestawieniu personalnym wybiegną na boisko nasi piłkarze, jak (czy) zaprezentują się mający szansę na debiut Paweł Chrupałła i nasz wychowanek Wojciech Mazurowski. Mateusz Oszust na kanale YT Wisły powiedział, że obóz w Turcji to „trzeci i najważniejszy” etap przygotowań do nowego sezonu. Oby więc był jak najbardziej produktywny.

Jak widać humory naszym piłkarzom dopisują 🙂 / foto: IG Wisła Płock

Na koniec jeszcze mała ciekawostka – na klubowym Facebooku FC Voluntari pojawiła się wczoraj informacja o odwołanym z powodu złych warunków atmosferycznych meczu sparingowym z…Wisłą. Nie wiemy jaka wczoraj była pogoda w Belek, ale wg informacji, które podawał nasz klub, ten mecz zaplanowany był od początku na 11 stycznia 😉

Aktualizacja: mecz będzie prawdopodobnie transmitowany na klubowym kanale Wisły YT

Informacja o odwołaniu meczu:

Kopnij dalej

Dodaj komentarz