IV liga mazowiecka sezon 2023/2024

W ostatni weekend poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcia, które decydowały o składzie IV ligi mazowieckiej w sezonie 2023/2024.

Na początek krótkie przypomnienie zasad, które decydują o awansie z i do IV ligi mazowieckiej:

  1. Awans do III ligi gr I uzyskuje zwycięzca IV ligi
  2. Awans do IV ligi uzyskują pierwsze dwie drużyny z obu grup V ligi

Dla ustalenia liczby drużyn, która jest relegowana, musimy brać pod uwagę liczbę spadkowiczów z III ligi gr 1 (w tej lidze grają ekipy z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego) z naszego regionu. Wyjściowo przyjmuje się, że zdegradowane będą trzy drużyny – tak dzieje się w przypadku, kiedy z III ligi nie spada nikt z Mazowsza. Niestety w tym sezonie aż dwie drużyny zaznały goryczy spadku, więc automatycznie liczba spadkowiczów z IV ligi powiększyła się do pięciu (trzy „obowiązkowe” plus dwie robiące miejsce na byłych trzecioligowców).

W sobotę, przy niemałym udziale Wisły II Płock, awans do III ligi, kosztem Mazovii Mińsk Mazowiecki, zapewniła sobie Victoria Sulejówek (GRATULUJEMY!).

Tydzień wcześniej poznaliśmy komplet spadkowiczów:

MKS Przasnysz

Narew 1962 Ostrołęka

Świt Staroźreby

Escola Varsovia

Orzeł Baniocha

Tych pięciu drużyn nie zobaczymy więc w kolejnym sezonie IV ligi. Kto je zastąpi?

Na początek trzecioligowi spadkowicze: Ursus Warszawa i Błonianka Błonie. Obie drużyny targane były w ostatnim czasie problemami finansowymi, relegacja była bez wątpienia ich następstwem. W poprzednim sezonie (2021/2022) radziły sobie bardzo dobrze, Błonianka zakończyła rozgrywki na 5. pozycji, Ursus trzy oczka w tabeli niżej. Później zaczęły na światło dzienne wychodzić wspomniane wyżej problemy. Patologie w Błoniance opisywał niedawno portal Weszło, a o dramatycznej sytuacji Ursusa jeszcze w zeszłym roku donosił Sport.pl Nie mamy więc stuprocentowej pewności, że drużyny te przystąpią do rozgrywek IV ligi w przyszłym sezonie.

Możemy za to być niemal pewni, że podobne zawirowania nie wykluczą z gry beniaminków.

Z „Decathlon” V ligi awansowały:

Grupa 1

  1. KTS Weszło
  2. KS Sokół Serock

Grupa 2

  1. MLKS Józefovia
  2. GKS Drogowiec Jedlińsk

W grupie pierwszej sprawa awansu rozstrzygnęła się już dawno, pierwsze dwie ekipy miały dużą przewagę nad resztą stawki. KTS zakończył rozgrywki z 36 punktami więcej niż trzecia w tabeli Polonia II Warszawa, Sokół ostatecznie miał trzynaście punków przewagi nad rezerwami „Czarnych Koszul”

W grupie II sprawa awansu ważyła się do ostatniej kolejki. Smakiem musiała obejść się Enea Energia Kozienice (zabrakło im dwóch punktów).

Co ciekawe w zarządach obu klubów, które wygrały rozgrywki w swoich grupach, są znani dziennikarze. Prezesem (i właścicielem) KTS’u jest Krzysztof Stanowski, wiceprezesem Józefovii jest komentator Polsatu, Cezary Kowalski. Pół żartem, pół serio, możemy więc napisać, że IV liga mazowiecka, za sprawą awansu tych drużyn, zyska na rozgłosie medialnym. Nie powinno więc być problemu z przedłużeniem wygasającej umowy z firmą forBet lub znalezieniem nowego podmiotu, który będzie sponsorem tytularnym rozgrywek.

Pełny skład IV ligi mazowieckiej w sezonie 2023/2024

Wisła II Płock

Mazovia Mińsk Mazowiecki

KS CK Troszyn

Ząbkovia Ząbki

MKS Piaseczno

Hutnik Warszawa

Mszczonowianka Mszczonów

Mazur Karczew

KS Raszyn

Marcovia Marki

Oskar Przysucha

Wilga Garwolin

Błonianka Błonie (S)

Ursus Warszawa (S)

KTS Weszło (B)

KS Sokół Serock (B)

MLKS Józefovia (B)

GKS Drogowiec Jedlińsk (B)

Rozgrywki ruszają w pierwszy weekend sierpnia.


Kopnij dalej

Dodaj komentarz