Kącik kibica – Fani Petrochemii w Mielcu

Fani Petrochemii w Mielcu

Życie pokazało, że wszystkie apele kierowane na łamach „TP” do fanów Petry nie przyniosły żadnych rezultatów. Na mecz Petrochemii z mielecką Stalą pojechały tylko 3 osoby. Z Płocka wyjechali o 22.10 w kierunku Kutna. Stamtąd przesiadka do pociągu jadącego do Krakowa, a potem przesiadka i dalsza jazda pociągiem do Dębicy, dalej już prosto do Mielca. Po przyjeździe fani Nafciarzy” udali się na stadion i zajęli miejsca w sektorze przeznaczonym dla kibiców przyjezdnych. Gdy na stadionie nie było jeszcze służb porządkowych, w pobliżu fanów Petry pojawiła się ok. 20-osobowa grupa kibiców Stali! Pamiętając, jakie lanie dostali 2 lata temu od fanów Petrochemii (nas 20, ich 60) postanowili najpierw policzyć swoich potencjalnych rywali. Gdy wreszcie doliczyli, że na 7 miejscowych przypada tylko 1 płocczanin, postanowili zaatakować. Wynik takim walki był z góry przesądzony. Straciliśmy 2 szale i 1 flagę. Mimo wszystko tym, którzy do Mielca pojechali, należą się wielkie słowa uznania. Do Płocka wrócili autokarem razem z piłkarzami.

Panowie kibice! Przed nami jeszcze dwa wyjazdy: do Radomska i Stalowej Woli. Sytuacja w tabeli jest taka, że w obecnej sytuacji nasza drużyna nie jest jeszcze pewna awansu. Dlatego na tych meczach nie może zabraknąć fanów Petrochemii. Informacje o wyjazdach w najbliższym „TP”.

Charakterystyka klubów kibica

KS „CRACOVIA” KRAKÓW

Barwy: biało-czerwone;

zgody: Lech, Arka, Stal M., Sandecja N. Sącz;

kosy: Wisła, Pogoń, Legia, Widzew, Zagłębie S., Śląsk i inni;

przydomek: Pasy.

Fani Cracovii to jedni z najlepiej zorganizowanych grup kibiców w Polsce. Bardzo aktywni, zwłaszcza w samym Krakowie. Jeżdżą też na hokej. Liczba szalikowców Cracovii wynosi ok. 60-200 osób, a w przypadku meczu z Wisłą liczba ta wzrasta nawet do 2500 szalikowców. Kilka lat temu utworzyli elitarną grupę o nazwie „Łowcy Psów”, które; zadaniem jest uprzykrzać życie kibicom Wisły na każdym kroku.

ZKS STAL STALOWA WOLA

Barwy: zielono-czarne;

zgody: aktualnie z nikim;

kosy: Stal M., Siarka, Igloopol Dębice i inne kluby z płd. Polski;

przydomek: Stalówka.

Liczba szalikowców Stali St. Wola wynosi 60-120 osób, a w przypadku ważnego meczu wzrasta do ok. 250 osób. Wyjazdy tylko do Mielca; Tarnobrzegu, Krakowa i Ostrowca Św.

Jak jeżdżą kibice?

Widzew – ok. 200 – 250 osób w Zabrzu (215 km)

ŁKS – ok. 70 osób w Chorzowie (207 km)

GKS Bełchatów – 30 osób w Krakowie (Hutnik) (235 km)

Petrochemia – 3 osoby w Mielcu (375 km)

Ceramika – 150 – 200 osób w Radomsku (45 km)

Górnik Łęczna -15 osób w Tarnobrzegu (145 km)

Fuzja Szombierki – Polonia. Jak zareagują kibice?

W najbliższym czasie ma dojść do połączenia dwóch klubów bytomskich (Szombierki i Polonia) i utworzenia jednego. Ciekawe, jak na fuzję zareagują kibice obu drużyn, jakie barwy przyjmie klub i jak będzie się nazywał? Wojna pomiędzy fanami Szombierek i Polonii była tylko na papierze. Fani Polonii tolerowali biało-zielonych (barwy Szombierek – przyp. autor.) a to dlatego, że nie stanowią oni (tzn. fani Szombierek) dla nikogo żadnego zagrożenia.

Myślę, że bytomscy fan i obu drużyn szybko znajdują wspólny język i będą dopingować swój nowy klub. Zresztą dla większości fanów z Górnego Śląska obce są słowa takie, jak: wierność, oddanie. Znane są przypadki, że wielu fanów z tamtego regionu jest w posiadaniu szali kilku Śląskich klubów. To, jaki szal założy i na który stadion pobiegnie, zależy od tego, który klub jest w danej chwili najwyżej w tabeli. Gdy np. Górnik Zabrze ma szansę na grę w pucharach (przypominam, że podaję tylko przykład) to wielu młodych Ślązaków wyciąga z szafy szal Górnika i pędzi na stadion przy ul. Roosevelta, aby dopingować swój ” kochany” klub. Jednak Górnikowi nie udaje się zdobyć miejsca, które pozwalałoby na grę w pucharach.

W ostatnich kilku meczach Ruch zdobył więcej punktów i to Chorzowianie zagrają zamiast Górnika w pucharach. Co się wówczas dzieje? Otóż ten chłopak wiesza w szafie szalik klubu z Zabrza (broń Boże spalić, być może Górnik będzie jeszcze kiedyś mistrzem), a zakłada na szyję szal Ruchu i z takim samym zapałem wydeptuje ścieżkę teraz na ul. Cichą (tam jest stadion Ruchu), dopingując swoją nową miłość od czasu do czasu posyłając jakąś wiąche na Górnika. Jest to przykład „wierności” większości fanów z Górnego Śląska.

Barwy nowego klubu będą zależały od działaczy, ale najprawdopodobniej jeden kolor będzie od Polonii, a drugi od Szombierek. Jednak na początku na płotach ujrzymy zapewne barwy Polonii (niebiesko-czarowne) i Szombierek (biało-zielone). Z czasem flagi Szombierek będą powoli znikać, a pozostaną tylko Polonii.

Podobnie było kilka lat temu w Wałbrzychu. Tuż po połączeniu się Górnika i Zagłębia (zielono-czarne barw). Obecnie zauważyć tam można jedynie flagi niebiesko-białe. Po prostu Górnik Wałbrzych oraz Polonia Bytom to kluby z większymi tradycjami w swoich miastach, a co za tym idzie – cieszą się większą popularnością od swoich rywali. Dlatego tak jak w demokracji: mniejszość będzie musiała dostosować się do tego, co postanowi większość.

Peter & Fanatycy Petrochemii

Tygodnik Płocki Nr 21 27 maja 1997

Kopnij dalej

Dodaj komentarz