#AWANS94 RYWALE PETROCHEMII SEZON 93/94 CZ.2

W części pierwszej poznaliśmy już rywali Petrochemii, którzy spadli z I ligi i awansowali z III. Przyszła pora na tych, z którymi mierzyliśmy się już sezon wcześniej.

Niektórzy z nich to silne, znane marki, ekipy, które po drodze znajdowały się w tarapatach, ale zawsze budziły respekt, a spotkania z nimi – emocje na trybunach. Większość jednak to średniacy, grający najwyżej na zapleczu obecnej Ekstraklasy, wykańczani powoli przez problemy finansowe. Jednak w sezonie 92/93 wszyscy oni, oprócz Resovii, zakończyli sezon wyżej niż Petrochemia.

hppn.pl

STOMIL OLSZTYN

Lata 90-te to był czas, kiedy delikatnie mówiąc, nie trzymaliśmy sztamy ze Stomilem.

Razem awansowaliśmy do II ligi w 1991 i razem w 1994 weszliśmy do I. Stomilowi jednak w tamtym czasie wiodło się nieco lepiej, ponieważ grał na najwyższym poziomie nieprzerwanie przez osiem sezonów. Po spadku w 2002 roku nie udało mu się jak dotąd powrócić do Ekstraklasy.

Obecnie gra w II lidze. Niewiele brakowało byśmy w nadchodzącym sezonie znów spotkali się na boisku. Stomil przegrał w rzutach karnych finałowy mecz barażowy o 1. ligę z Motorem Lublin.

GKS BEŁCHATÓW

Powstały w 1977 roku klub już po dekadzie istnienia awansował na zaplecze ówczesnej I ligi, i w sumie spędził na drugim poziomie 17 sezonów. Nie z rzędu oczywiście, bo kiedy my przepychaliśmy się na trzecim poziomie, GKS w najlepsze rozgościł się w Ekstraklasie. 

Największe osiągnięcia klubu to wicemistrzostwo Polski, finał Pucharu Polski w 1996 oraz finał Pucharu Ligi w 2007 roku.

Los bywa jednak przewrotny i 22 kwietnia 2022 roku klub ogłosił upadłość. Udało się jednak kontynuować działalność i od zeszłego sezonu GKS Bełchatów rozpoczął rozgrywki od 4.ligi.

MOTOR LUBLIN

Sezon 92/93 Motor zakończył na podium. Zajął 3. miejsce, ulegając Polonii Warszawa i Stali Stalowa Wola, które awansowały na najwyższy poziom rozgrywkowy. Wydawał się więc mocnym rywalem w walce o awans.

W przeszłości Motor grał już w I lidze, po raz pierwszy w 1979 roku.
Motor Lublin zaliczył w sumie 9 sezonów na najwyższym poziomie rozgrywkowym oraz 22 na zapleczu. Trzykrotnie dochodził do 1/4 Pucharu Polski.

BŁĘKITNI KIELCE

Nieistniejący już klub. Powstał w 1945 roku i był mocno osadzony w powojennej, niezbyt chlubnej rzeczywistości jako jedna z jednostek organizacyjnych Milicji Obywatelskiej. 

Największe sukcesy przypadają na lata 50- te, kiedy pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, drugoligowi Błękitni zagrali w ćwierćfinale Pucharu Polski.

W 1991 roku klub skorzystał na reorganizacji II ligi, poszerzającej ją do 36 drużyn i jako wicemistrz makroregionu lubelsko – kieleckiego wrócił do II ligi, w której grał do 1995.

Klub Błękitni Kielce został rozwiązany w marcu 2000 r.

WISŁOKA DĘBICA

„Najstarsi biało – zieloni w Polsce” można przeczytać na stronie Wisłoki Dębica. Ich historia sięga początków XX wieku i jest to jeden z najstarszych klubów w Polsce. 

W II lidze grał już w latach 70-tych.

W sumie na tym szczeblu rozegrał 11 sezonów, najwyżej plasując się na 5. miejscu w sezonie 73/74.
Po spadku w 1995 roku ligowy byt Wisłoki toczy się głównie między III a IV ligą.

HETMAN ZAMOŚĆ

Awans do II ligi w 1992, po dekadzie spędzonej w III lidze, rozpoczął najlepszy okres w historii klubu. Hetman nieprzerwanie występował na zapleczu I ligi przez kolejnych dziesięć lat. 

Po spadku popadał jednak w coraz większe problemy finansowe i w rundzie wiosennej sezonu 2009/10 wycofał się z rozgrywek.

Hetman dwa razy doszedł do ¼ Pucharu Polski i jest to największe osiągnięcie sportowe tego klubu.

HUTNIK WARSZAWA

Najmocniejszy Hutnik w historii klubu to ten z początku lat 90-tych. Najwyższą lokatę zanotował w sezonie 92/93, kończąc rozgrywki na 6. miejscu. sezon wcześniej doszedł do 1/8 Pucharu Polski. 

Na zapleczu I ligi rozegrał w sumie 7 sezonów. Po spadku w 1996 roku nigdy już nie powrócił na ten poziom, a obecnie gra w IV lidze, gdzie teraz mierzy się z rezerwami Wisły Płock.

AVIA ŚWIDNIK

Skąd nazwa Fabryczny Klub Sportowy Avia Świdnik? Z konkursu. Wcześniej klub nosił nazwę Stal WSK Świdnik. W latach 50-tych przeprowadzono konkurs na nową nazwę wśród pracowników Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL – Świdnik. Zwyciężyła ta, pod którą klub funkcjonował aż do 2000 r.

Największe osiągnięcie klubu to ¼ PP w sezonie 1985/86 oraz w sezonie 81/82 – 5. miejsce w II lidze, w której Avia rozegrała w sumie 21 sezonów.

KARPATY KROSNO

Zespół z Krosna czterokrotnie awansował do II ligi. Ostatni raz w 1992 roku. Sezon 92/93 to 4. miejsce w lidze i jest to najwyższa pozycja Karpat na tym poziomie. 

Klub obecnie awansował do III ligi.

STAL RZESZÓW

Stal Rzeszów na najwyższym poziomie rozgrywkowym grała w sumie 11 sezonów, z czego 10 z rzędu w latach 1962-1972. Ostatni raz można ją było tam oglądać w 1976 roku. W tym samym sezonie grali w Pucharze Zdobywców Pucharu jako zwycięzcy Pucharu Polski sezon wcześniej. Doszli do ⅛ rozgrywek, gdzie zostali wyeliminowani przez walijski Wrexham.

Po spadku w sezonie 93/94 na zaplecze Ekstraklasy udało się powrócić dopiero w 2022 roku. 

RESOVIA RZESZÓW 

Choć dla ludzi związanych z Resovią jest to najstarszy klub w Polsce, powstały w 1905 roku, oficjalnie uznaje się za datę jego powstania rok 1910. Co prawda w latach wcześniejszych można znaleźć wzmianki o rzeszowskich drużynach szkolnych, takich jak „Czarni”, „Czerwono- Czarni” czy „Rzeszowianie”, jednak formalnie Koło Sportowe w Rzeszowie powstało właśnie w 1910 roku.
Lata 90-te nie były dla Resovii zbyt udane. 

W omawianym przez nas sezonie Resovia zajęła przedostatnie miejsce i po 17 latach pobytu w II lidze – spadła do III. Aż do 2009 roku balansowała między III a IV ligą.

Na zaplecze Ekstraklasy powróciła dopiero w 2020 roku.

W obecnym sezonie 1. ligi przyjdzie nam zmierzyć się jedynie z trzema drużynami, które były naszymi rywalami do awansu 30 lat temu – Motorem Lublin, Stalą Rzeszów i Resovią. Jak przez te lata wiodło się innym, mogliście się przekonać. Jak zakończył się sezon 93/94 już wiemy, jak potoczy się ten? Wszystko przed nami, ale życzymy naszym obecnym piłkarzom, aby historia się powtórzyła i 30. rocznicę awansu uczcili – awansem.

Kopnij dalej

Dodaj komentarz